Za dużo głupich Jaśków, nawet jeżeli jeden z nich to Fasola

Published Kwiecień 3, 2018 by Val

Czy Andrzeja Dudę może zastąpi Beata Szydło, jako kandydat PiS na prezydenta Polski? Raczej nie, choć przebijają się podobne opozycyjne głosy „nadziei”, a tabloidy podkręcają tę złudę. Taka podmianka byłaby rozbiciem głosów elektoratu prawicowego, nawet gdyby Duda zdecydował się nie startować. Na takie posunięcie Jarosław Kaczyński nie zdecyduje się, chociaż kampania prezydencka będzie już po wyborach samorządowych, do Parlamentu Europejskiego i parlamentarnych, w których wszystko może się zdarzyć – włącznie z oszustwem wyborczym i protestami społecznymi.

Nie wydaje mi się, aby ustawa degradacyjna była ważna dla PiS, weto Dudy to poświęcenie ustawy na ołtarzu poprawy słupków sondażowych, gdyż te spadają, a głosy krytykujące Dudę Marek Suskiego, czy Krystyny Pawłowicz są nieistotne. Ten pierwszy w PiS i w przestrzeni publicznej pełni rolę jak w zabitej dechami wsi głupiego Jaśka, a profesor to tylko głos z magla. Muszą wszak coś mówić, bo nad ustawą pracowano z hasłami konduity „precz z komuną!”.

O wiele ważniejsze byłoby weto Dudy ws. noweli ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego, która wlaśnie została zgłoszona przez PiS. Nowela nijak się ma do zaleceń Komisji Europejskiej, nie jest żadnym kompromisem, ale tylko zabezpieczeniem się przed możliwą obstrukcją ze strony I prezes Małgorzaty Gersdorf w postaci jej rezygnacji z uzrędu. Sąd Najwyższy ma być przez PiS opanowany, bo to on będzie decydował o ważności wyborów. Tylko w tej nowelizacji o to chodzi, jak w poprzednich ustawach sądowych. To kolejny krok w upartyjnieniu państwa.

Spokojnie, Duda jest bardziej pisowski niż sam prezes Kaczyński. Czy PiS-owi będzie dalej spadać w sondażach? Wiele zależy od opozycji, a ta dokonuje takich oto posunięć: Grzegorez Schetyna namaszcza na wybory samorządowe jako kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia Kazimierza Ujazdowskiego. Postaci sympatycznej, ale do niedawna wszak był w PiS i odszedł z niego z godnością, lecz to tyle. We Wrocławiu Platformie trudno będzie przegrać, tak jak w Poznaniu, lecz Schetyna może sie postarać, iż do „cudu” dojdzie. Szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart zareagowała na Twitterze: „Czyli od dziś wiemy, że zdaniem  najlepszym sposobem na pokonanie PiS w wyborach samorządowych jest koalicja  – oddanie gangsterom z PiS i ich kościelnym, prawicowym odpryskom, Wrocławia i połowy Polski. Jestem wściekła. WŚCIEKŁA.”

Nie widzę powodu, aby doceniać Ujazdowskiego za jego spóźnioną przyzwoitość. Przegrał i tyle, w polityce płaci się za swoje wybory, bo jak nie – zapłacą wyborcy.  PiS będzie się potykać o własne nogi, a jak opozycja zechce naśladować partię Kaczyńskiego, to jej wyjdzie w najlepszym wypadku Jaś Fasola, może nieco dowcipniejszy niż głupi Jaś Suski.

Opozycja ma teraz w rękach dobre karty, ale odkrywa je przedwcześnie i pokazuje takie blotki i walety jak Ujazdowski. Można tylko orzec, że niczego się nie nauczyła. Kampania jeszcze się nie zaczęła, a już głupich Jaśków za dużo, jak na tak dumny kraj – Polskę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: